שיקום חזיתות מבנים

מבנים רבים בארץ הם מבנים ישנים שאינם מוגנים, וטומנים בחובם ליקויים שעלולים להביא לצו מבנה מסוכן. מדובר לא רק על ליקויים פנימיים הנובעים מבלאי או נזילות, אלא גם על ליקויים במעטפת החיצונית שלהם. המאמר יעסוק בשיקום חיצוני של מבנים.

 

ליקויים בחלק החיצוני של המבנה

בין אם מדובר על מבנים העשויים בטון ובין אם עשויים מעץ או אבן, החומרים אמורים לספק הגנה וחוזק כדי לאפשר איטום וחיפוי ראוי למבנה. למרות זאת, ישנם מבנים ישנים שיש צורך לחזק ולשפץ את החיפוי והאיטום החיצוני שלהם. כאן נכנס לתמונה המושג שיקום מעטפת מבנה

כלומר, חידוש מעטפת המבנה באמצעות שיפוץ. לא פעם נראים אריחים רופפים במעטפת החיצונית של המבנה העלולים לסכן את עוברי האורח. הרפיון עלול לנבוע מתשתיות, צנרת, אלמנטים שלא קשורים לבנייה או חיווט בלוי שנראה מבחוץ. גם מזג אוויר סוער, שריפה של המבנה או תוצאה של רעידת אדמה עלולים להביא לשינויים כאלו, כמו גם תזוזת המבנה כתוצאה מסטייה. אלו סיבות שמחייבות תיקון המעטפת ושמירה על בטיחות המבנה.

איטום המעטפת

האיטום שנעשה מחומרים שונים מטרתו לבודד חום וקור, לבודד רעשים, למנוע רטיבות ונזילות ולהגן על מבנה מפני שריפות. כאשר האיטום החיצוני אינו מספק הגנה כזו או מתפורר לאורך השנים יש לבצע איטום מחדש. התוצאה של איטום נכון יאפשר מגורים תקינים לשנים ארוכות ויעשה בצורה שתשדרג את המבנה גם מבחינת הנראות שלו.

 

מה כולל שיקום של חזיתות מבנים?

שיקום חזיתות מבנים נעשה במעטפת החיצונית של המבנה. מעבר לאיטום, השיפוץ מתחיל מקירות הבטון ועד לאריחים החיצוניים כדוגמת מרפסות, סורגים, מעקות, צנרת חיצונית, גגות, מסתורי כביסה ועוד. כלומר, חיזוק ושיפוץ אדריכלי ברמות שונות ועל פי הצורך כדי לוודא שהמבנה מתחזק ובאותה מידה האסתטיקה נשמרת. ישנם אף שיפוצים בהם הדיירים ירצו להוסיף מרפסות, להחליף את האריחים או המעקות ולא רק לתקן אותם וכן הלאה.

מי מבצע שיקום חזיתות?

את השיקום יש להזמין אך ורק מחברה בעלת רישיון קבלן רשום שיש לה צוות עובדים מקצועי ומנוסה, ומהנדס בניין מוסמך. ישנם סוגי עבודות שיש להיות מוסמך לעסוק בהן ולכן לא מדובר בשיפוץ עצמאי או שיפוץ זול של חאפר. מעבר לכך, כאשר העירייה מוציאה למבנה מסוים צו מבנה מסוכן, יש לתקן תוך פרק זמן קצר את הליקויים באמצעות חברת שיפוצים שעוסקת בשיקום מבנים מסוכנים.

שיקום חזיתות מקצועי

לסיכום, שיקום חזיתות מקצועי צריך לתת מענה למעטפת מבנה וחזיתות שחוקות. יש לתת תשומת לב להתנתקות האריחים החיצוניים, לסדקים משמעותיים, כתמי רטיבות, בטון פגום, איטום תקין ושימוש בחומרים איכותיים ובשיטה שאינה מסכנת את הדיירים. ככל שמדובר בחברת שיפוץ מקצועית, כך גם העבודות יהיו יעילות ואסתטיות.

דילוג לתוכן