ביטוח מבנה מסוכן במהלך עבודות השיקום. המדריך המלא.

ביטוח מבנה מסוכן במהלך עבודות השיקום

בשנים האחרונות קרסו מספר מבנים ברחבי ישראל המשקפים את החשיבות הרבה בשיקום מבנים ישנים ומסוכנים לשימוש. עם זאת, כדי להימנע מנזקים בתקופת השיפוץ וכן כדי ליהנות מהגנה בטיחותית מקסימלית בתקופת השיקום, חשוב לרכוש פוליסה של ביטוח מבנה מסוכן במהלך עבודות שיקום לקבלנים ועובדי בניין בתחום. במאמר הבא: כל המידע בנוגע למענה ייעודי עבור ביטוח מבנה מסוכן.

ההגדרה של מבנים מסוכנים

מבנה מסוכן הוא מבנה שהוגדר כך על ידי מהנדס מוסמך לקביעת מבנים מסוכנים שביצע בדיקה מעמיקה במבנה ולפי הנתונים אותם אסף הוכרע כי המבנה או חלקים ממנו בסכנת קריסה או מהווים סכנה לשלום הדיירים ועוברי אורח. הגדרה חוקית של מבנה מסוכן נעשית באמצעות הוצאה של צו רשמי בשם: "צו מבנה מסוכן" על ידי המחלקה להנדסה אזרחית או על ידי היחידה למבנים מסוכנים של רשות מקומית ספציפית.

 

לאחר שהוצא צו מבנה מסוכן, על מנת להסיר אותו, יש צורך בקביעה של מהנדס בניין כי בוצעו שינויים במבנה שגרמו לו לשיקום ולהפקעת הצו. הסרת הצו כרוכה בבדיקה יסודית מטעם מהנדס הבניין,"החברה למבנים מסוכנים" מספקת את כל השירותים הללו  תחת קורת גג אחת.

החברה מספקת את ביצוע תיקון ושיקום הליקויים בבניין ( בבעלות החברה רשיון קבלן ג 1 )  ולבסוף אחד ממהנדסי החברה לוקח אחריות על העבודות ומסיר את הצו מבנה מסוכן אל מול העירייה.

מבנה מסוכן – נזקים אפשריים

מבנה עשוי להפוך למבנה מסוכן מבחינה חוקית אם התגלו בו סדקים ביסודות או בשלד וכן אם המבנה נחשף לשריפה גדולה או לרעידת אדמה שערערה את יציבותו. בנוסף, התנתקות אריחי החיפוי החיצוני או חשיפת מוטות ברזל בעמודי הבניין – גם הם מתאימים להגדרה כיוון שעלולים לפגוע בעוברי אורח.

במקרה של חשד, תשלח רשות מקומית מהנדס בניין מטעמה שתפקידו לאתר סימנים לבניין מסוכן ובמקרה הצורך לזהות בחריגות מהתקנים – סיכון לדיירים או לאנשים בסביבת המבנה.

 

נציין כי לא כל איתור מבנה מסוכן מחייב פינוי דיירים מיידית מהמבנה. לעיתים יכולים הדיירים למנות מהנדס מטעמם שיבדוק את המבנה בצורה מקצועית. נציין כי קיימים מקרים בהם אי טיפול בבעיה עלול לגרור קנסות ואף תביעות משפטיות מול הדיירים על הזנחת מבנה מסוכן וסיכון לציבור,"החברה למבנים מסוכנים" מספקת גם שירותי מהנדס בלבד לצורך מתן חוו"ד למבנה מסוכן.

 

שיקום מבנה מסוכן

"החברה למבנים מסוכנים" היא חברה המתמחה בשיקום מבנים מסוכנים על פי כל תקני הבטיחות. החברה עובדת לטיפול בליקויים המבניים ובכשלים הטעונים תיקון דחוף עד להחזרת הבניין להגדרתו כמבנה תקין לשימוש. החברה תבצע פעולות של עיבוי יסודות וחיזוקם, הוספת עמודי תמך וקירות, ביצוע איטומים, סתימה של סדקים, הרס ובנייה מחדש של חלקים מסוימים במבנה ופעולות של ברזל ובטון במבנה הבניין החיצוני.

החברה תפעל לחזק אלמנטים רופפים ולחדש חיפויי חוץ במקרה הצורך וכן לעיתים אף תחדש תשתיות של גז וחשמל. יש והמבנה סובל מרטיבות כך שהחברה תפעל לייבוש ושיקום נזקי הרטיבות.

מהו ביטוח מבנה מסוכן?

ביטוח מסוכן הוא ביטוח שנועד להגן מפני הסיכונים הכרוכים בעבודות שיקום מבנים. הביטוח מכסה מגוון סיכונים, לרבות נזק לבניין, פגיעה בעובדים ובציבור ואובדן הכנסה.

מדוע צריך ביטוח מבנה מסוכן? עבודות שיקום מבנים מיוחדות עשויות להיות מסוכנות ממספר סיבות. ראשית, המבנה עשוי להיות לא תקין מבחינה מבנית, מה שעלול להגביר את הסיכון לקריסה או לתאונות אחרות. שנית, עבודות שיקום כוללות לרוב שימוש במכונות וציוד כבדים, העלולים להוות סיכון לעובדים ולעוברי אורח. שלישית, עבודות שיקומיות עלולות לגרום לשיבושים למבנים ועסקים סמוכים, מה שעשוי להביא לאובדן הכנסה והפסדים כספיים אחרים. ללא כיסוי ביטוחי הולם, העלויות הכרוכות בסיכונים אלו יכולות להיות משמעותיות ביותר, כך שלפני תחילת כל עבודת שיקום במבנה חשוב להקפיד על ביטוח מבנה מסוכן לחברה המשקמת.

השיקום והסיכון

עבודות שיקום מבנים כוללות פעילות מורכבת המשתמשת בטכנולוגיות שונות, מכשירים וחומרים כבדים ונעשות גם במבנים בגובה, גורמי סיכון אלו מעמידים סכנה את הרכוש המבני את שלום העובדים, הדיירים ועוברי אורח מזדמנים. על מנת שלא להיות חשופים לתביעות משפטיות מטעם גורמים שונים במידה ואירע נזק רכושי או נזק גוף, מגיע הכיסוי הביטוחי ומאפשר ליהנות מהגנה מלאה כך שחברת השיקום אינה מסתכנת כלכלית בכל מקרה בו אירע נזק בעטיה.

מה מכסה ביטוח מבנה מסוכן? 

ביטוח מבנה מסוכן מכסה בדרך כלל מגוון סיכונים, ביניהם:

נזקי רכוש

מכסה נזק למבנה או לתכולתו שניזוקו כתוצאה מעבודות שיקום.

אחריות ציבורית

ביטוח זה מכסה פגיעה או נזק שנגרם לציבור כתוצאה מעבודות השיקום.

אחריות מעבידים

הגנה זו מכסה פציעה או מחלה שנגרמו לעובדים כתוצאה מעבודות השיקום.

הפסקת פעילות עסקית

הגנה זו מכסה אובדן הכנסה שנגרם לעסקים כתוצאה מעבודות השיקום.

רשלנות

הגנה זו מכסה תביעות נגד בית העסק בגין רשלנות מקצועית וכן טעויות ומחדלים שבוצעו במהלך עבודות השיקום.

.

ביטוח מבנה מסוכן – הצורך, הערך והדרך לרכוש את הפוליסה המתאימה

ביטוח מבנה מסוכן הוא סוג חיוני של כיסוי ביטוחי לכל מי שמבצע עבודות שיקום במבנה. הוא מספק הגנה מפני הסיכונים הכרוכים בעבודות שיקום, לרבות נזקי רכוש, פגיעה בעובדים, בדיירים ובעוברי אורח ועוד. אם אתם מתכננים לבצע עבודות שיקום בבניין, חשוב ליצור קשר עם חברת ביטוח המתמחה בביטוחי מבנה מסוכן כדי לספק לכם כיסוי הולם. תוכלו לבצע סקר מקיף של פוליסות דומות של מספר חברות ביטוח על מנת להשיג את הפוליסה המשתלמת ביותר עבורכם מבין האפשרויות השונות בשוק.

דילוג לתוכן